Nasze nogi to prawdziwi mistrzowie pod względem wytrzymałości i i znoszenia obciążeń. Stawy kończyn dolnych są najbardziej podatne na kontuzje dlatego często orteza na kolano czasami staje się koniecznością. Przed zakupem ortopedycznej ortezy kolana lepiej skonsultować się ze specjalistą: ortopedą, traumatologiem, chirurgiem.
Jeśli orteza kolana zostanie założona nieprawidłowo, może to mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Niewystarczające usztywnienie stawu kolanowego tylko pogłębi istniejący problem, opóźni okres rehabilitacji i nie uchroni kolana przed urazami podczas profilaktycznego stosowania. Zbyt mocne kalibracje ortezy osłabią naturalne napięcie mięśniowe i zaburzą krążenie krwi w stawie kolanowym.
Wybierając ortezę kolana, należy wziąć pod uwagę trzy główne czynniki:
- konstrukcję ortezy kolana,
- rozmiar oraz materiał, z którego jest wykonana.
Do czego służą ortezy ortopedyczne?
Stabilizacja stawu kolanowego i rzepki, wsparcie więzadeł i łąkotki dla optymalnego funkcjonowania to główne zadania ortez. Są one wskazane:
- w celach profilaktycznych zmniejszenia ryzyka urazów sportowych przy dużych obciążeniach kończyn dolnych
- w ramach leczenia chorób zwyrodnieniowo-dystroficznych i zapalnych stawów kolanowych, zapalenie błony maziowej, zapalenie kaletki, złamań śródstawowych;
- jeśli doszło do zwichnięcia lub zerwania więzadeł;
- w celu rehabilitacji pacjenta po operacji lub urazie w wyniku unieruchomienia uszkodzonej kończyny;
- w przypadku niestabilności stawów.
Jak określić rozmiar produktu? Zmierz obwód podudzia i obwód kolana. Porównaj uzyskane liczby ze wskaźnikami wskazanymi przez producenta w tabeli rozmiarów na opakowaniu.
Z jakim materiałów są wykonane ortezy?
Do leczenia urazów, artrozy i innych schorzeń stawów kolanowych stosuje się nakolanniki wykonane z różnych i okładzin, na co należy zwrócić uwagę przy doborze sprzętu rehabilitacyjnego, z uwagi na możliwe alergie.
- Bawełna, to materiał pochodzenia naturalnego, który nie powoduje reakcji alergicznych. Dobrze odprowadza wilgoć i przepuszcza powietrze.
- Poliester, wyróżnia się elastycznością i trwałością, wygodą i wystarczającą przepuszczalnością powietrza. Syntetyczna baza nie ma efektu rozgrzewającego.
- Neopren, to z kolei materiał o wysokiej odporności na zużyci, łatwy w pielęgnacji. Wadą jest to, że nie przepuszcza powietrza.
- Wełna, która ma właściwości rozgrzewające, ale należy do najmniej trwałych materiałów.
Materiał ortopedycznych nakolanników na artrozę stawu kolanowego i inne schorzenia jest drugorzędnym kryterium selekcji. W tym przypadku rolę odgrywają osobiste preferencje pacjenta. Eksperci zalecają wybór naturalnych materiałów, co eliminuje prawdopodobieństwo powikłań ze strony skóry. Przy wyborze ortopedycznych nakolanników daj pierwszeństwo znanym i sprawdzonym producentom na rynku.
Możliwe przeciwwskazania
Orteza na kolano, pomimo ewidentnych zalet, nie mogą być stosowane we wszystkich przypadkach. Bezwzględne przeciwwskazania do ich noszenia:
- Naruszenie procesów krążenia, zakrzepowe zapalenie żył i żylaki.
- Zakaźna choroba stawów i ostry uraz.
- Reakcja alergiczna skóry na materiał.
W przypadku obrzęku tkanek stawu kolanowego można użyć stabilizatora, ale tylko po konsultacji z lekarzem.