Śledzie Bismarck urzekają swoim wyraźnym, kwaskowo-słodkawym smakiem. Niezaprzeczalną popularnością cieszą się one w naszym kraju już od wielu lat, jednak czy tak naprawdę wiemy o nich wszystko?
Geneza śledzi Bismarck
Warto podkreślić, że śledzie Bismarck to przysmak, za którym kryje się aż kilkaset lat historii. Dużym powodzeniem cieszą się one bowiem już od połowy XIX wieku, a powstały w Straslundzie. Za ich twórcę uważa się natomiast Johana Wiechmana, który pewnego dnia wygrał na loterii, a za pozyskane w ten sposób środki postanowił otworzyć własny zakład przetwórstwa rybnego.
Po opracowaniu receptury na przedstawiane dziś śledzie, w 1871 roku postanowił przesłać beczkę swojego wyrobu kanclerzowi Ottonowi von Bismarckowi. Temu zaś przygotowany przez przedsiębiorcę produkt posmakował tak bardzo, iż napisał do niego osobisty list z podziękowaniem, W odpowiedzi WIechman sprezentował kanclerzowi kolejną beczkę śledzi, dołączając zapytanie, czy może wykorzystać nazwisko polityka w nazwie swojego produktu. Ówczesny kanclerz chętnie się zgodził – i tak narodziły się śledzie Bismarck z lisner.pl, które szybko zyskały na popularności na całym kontynencie i popularne są zresztą po dziś dzień.
Czym są oryginalne śledzie Bismarck?
W sklepach znaleźć możemy wiele produktów imitujących śledzie Bismarck, niemniej jednak oryginalna receptura przysmaku pozostała praktycznie niezmienna. Klasyczne śledzie Bismarck nie mogą być bowiem marynowane w zbyt silnej mieszance – chodzi o kilkuprocentową zalewę octowo-korzenną wzbogaconą o warzywa i przyprawy. Mowa tu przede wszystkim o:
- cebulce,
- gorczycy
- liściu laurowym.
Ponadto zgodnie z tradycyjną recepturą, tego typu śledzie należy umieszczać w specjalnie dobranych, drewnianych beczkach. Tylko tak przygotowane ryby można nazywać oryginalnymi śledziami Bismarck.