Powrót do zdrowia po kontuzji lub urazie to ciężka praca, jaką wykonać musi rekonwalescent, aby odzyskać sprawność a często i mobilność. Dobrze zaopatrzyć się na tę podróż w sprzęt, który ułatwi ćwiczenia, poprawi ich efektywność i zadba o bezpieczeństwo ćwiczącego.
Stabilne podłoże to podstawa prawidłowego ćwiczenia
Rozpoczynając ćwiczenia rehabilitacyjne zadbać należy od początku o odpowiednie podłoże. Znakomitym środkiem do jego zabezpieczenia będzie mata rehabilitacyjna Orteo. Należy przede wszystkim dobrać jej wielkość do rozmiarów ćwiczącego. Trzeba sobie przy tym zadać pytanie, czy będzie ćwiczył sam, czy z rehabilitantem. W tym drugim przypadku lepiej zdecydować się na matę podwójną. Mata rehabilitacyjna powinna być łatwa do utrzymania w czystości, dlatego zwrócić należy uwagę, czy wykonana jest z materiału łatwo zmywalnego, odpornego na najpopularniejsze środki czyszczące. Ważna jest również jej grubość i twardość. Należy ją dopasować do rodzaju ćwiczeń, jakie będą na niej wykonywane oraz do wagi użytkownika. Te parametry pozwalają również izolować ciało od zimnego i twardego podłoża, kiedy np. użytkownik postanowi ćwiczyć na zewnątrz. Powinna być również elastyczna i lekka, aby łatwo ją było zwijać i przenosić. Dobrze, jeśli jest zaopatrzona w paski lub uchwyt do transportu. Bardzo ważnym warunkiem, jaki musi spełniać mata rehabilitacyjna jest przyczepność do podłoża. Przed zakupem, ale również każdorazowo przed przystąpieniem do użytkowania bezwzględnie sprawdzić należy, czy się nie podwija, nie wybrzusza lub nie ślizga po podłodze.
Ćwiczenia idealne na matę
Lekarze i rehabilitanci zalecają aby mata rehabilitacyjna była stosowana do ćwiczeń w każdej pozycji:
- siad prosty, skrzyżny i płotkarski
- klęk zwykły i podparty
- leżenie na plecach i na brzuchu
- pozycja stojąca
Ćwiczenia na macie rehabilitacyjnej wspierają odzyskiwanie, trenowanie i poprawę każdej z tych postaw, z którą może mieć problem osoba rehabilitowana po urazie narządów ruchu lub kręgosłupa, z przykurczami mięśni po długotrwałym unieruchomieniu, z chorobą zwyrodnieniową lub po prostu chcąca poprawić swoją ruchomość, elastyczność i sprawność. W tym ostatnim przypadku mata rehabilitacyjna często stosowana jest przez seniorów – indywidualnie i w ośrodkach wyspecjalizowanej opieki.
Na macie rehabilitacyjnej realizowane są ćwiczenia wzmacniające poszczególne grupy mięśni:
- prostowniki powodujące wyprostowanie kończyny w stawie
- zginacze wykonujące pracę odwrotną do prostowników
- przywodziciele odpowiedzialne za powrót kończyny wychylonej z powrotem do pozycji neutralnej
- odwodziciele wychylające kończynę ze stawu
- rotatory zewnętrzne i wewnętrzne umożliwiające ruchy obrotowe kończyn
Dodatkowe wyposażenie uzupełniające
Standardowe maty rehabilitacyjne mogą być w celu poprawy efektywności usprawniania pacjenta uzupełniane innymi rodzajami mat prozdrowotnych. Bardzo dobrze sprawdza się mata masująca do stóp, wykorzystująca efekt akupresury i refleksoterapii. Dużym zainteresowaniem cieszą się też maty do akupresury masujące całe ciało bądź aplikatory wieloigłowe do masażu i stymulacji wybranych punktów.
Jakakolwiek z mat nie zostałaby wybrana, z pewnością wspierać będzie szybszy powrót do zdrowia, i to będzie jej najcenniejsza właściwość.