Co może być lepsze niż kawałek soczystego, delikatnego i pysznego mięsa, które rozpływa się w ustach? Aby jak najlepiej przyrządzić pyszny kawałek mięsa, warto zainwestować w termometr do pieczenia. 

Czy termometr kuchenny jest niezbędny w kuchni?

Termometr do pieczenia to jedno z najważniejszych narzędzi w kuchni. Oczywiście można smażyć, piec i gotować na chybił trafił, ale wtedy ryzykujemy, że przyrządzana potrawa będzie nie dopieczona, lub zbyt sucha.

Na rynku dostępnych jest wiele różnych termometrów kuchennych (zobacz tutaj), od prostych analogowych po cyfrowe, które pokazują temperaturę do kilku miejsc po przecinku i podpowiadają, kiedy wyjąć pieczeń z piekarnika. Istnieją pewne praktyczne zasady, o których należy pamiętać, używając termometru:

  • Nie powinno się mierzyć temperatury mięsa od razu po włożeniu go do piekarnika. Zamiast tego należy odczekać 15-20 minut. 
  • Termometr należy wkładać z boku pieczeni. 
  • Termometr do pieczenia musi mierzyć temperaturę w środku mięsa. Należy upewnić się, że metalowa końcówka znajduje się pośrodku pieczeni w najgrubszym miejscu i nie dotyka kości.
  • Temperatura potrawy powinna być pod kontrolą. Jeśli będzie zbyt wysoka, należy zmniejszyć temperaturę piekarnika lub wyłączyć go całkowicie. Temperatura musi być odpowiednia do rodzaju mięsa. 
  • Warto wyjąć mięso z piekarnika chwilę wcześniej, ponieważ proces gotowania trwa jeszcze kilka minut. Pieczeń można zawinąć w folię i odstawić na stół kuchenny. To zapewni, że będzie ona soczysta i aromatyczna. 


Rodzaje termometrów kuchennych

Termometr do pieczenia dla miłośników gadżetów

Jako najnowszy termometr kuchenny dostępny jest bezprzewodowy termometr z łączem bluetooth. Bluetooth umożliwia podłączenie termometru do aplikacji w smartfonie, dzięki czemu można dotrzymywać towarzystwa gościom, bez potrzeby ciągłej kontroli procesu pieczenia.  

Cyfrowy termometr do smażenia z wieloma zaletami

Cyfrowy termometr do smażenia jest inteligentny, ponieważ jest łatwy w obsłudze i odczytywaniu. Można ustawić alarm, gdy smażenie osiągnie żądaną temperaturę. 

Klasyczny termometr do smażenia

Klasyczny i analogowym termometr nie ma dodatkowych funkcji, ale termometr jest estetyczny, niedrogi i robi to co do niego należy, czyli pokazuje temperaturę.